Efe Büyükkaya Yapı & İnşaat Sakarya Kocaali'de Satılık Villalar Daireler Sakarya Kocaali'deki İnşaat Şirketleri İnşaat Sektöründe Kendiliğinden Yerleşen Beton – Efe Büyükkaya İnşaat

İnşaat Sektöründe Kendiliğinden Yerleşen Beton

Belki de kullanımı en kolay olan beton türü de diyebiliriz, kendi ağırlığının yardımıyla dış etkiye gerek duyulmaksızın oluşturulmuş olan kalıba yerleşen beton türüdür. Bu beton türü inşaat sektöründeki kişilere büyük fayda sağlamaktadır. Herhangi bir dış yardım almadan, kendiliğinden beton yüzeyi oluşturması en önemli özelliğidir ve sağladığı kolaylıkta gerçekten fazladır. Oluşturulan kalıp ne kadar karmaşık olursa olsun, bu beton akışkanlığı ve hızlıca yerleşmesi konusunda son derece iyidir.
İnşaat sektöründe sıkça kullanılan bu beton türünün kullanım alanlarına değinecek olursak; prekast işlemi ve uygulaması adı verilen sistemde kullanılmaktadır. Güçlendirme projeleri denilen kalıpların oluşturulmasında bu beton türü sıkça kullanılır. Mimari panellerin vazgeçilmesi arasında yer almaktadır. Standart olarak kullanılan ve bütün yatay, dikey işlemlerde kullanım kolaylığı sağlamaktadır.
Kendiliğinden yerleşen bu beton sayesinde, inşaat süreci daha da kısalır, yani yapım sürecini kısaltan bir özelliği bulunmaktadır. İşçilik gereksinimi olmadığı için, bu işçi maliyetleri olarak adlandırılan bu giderleri azaltan bir özelliği bulunmaktadır. Beton döküldükten sonra oluşan yüzey düzeltme, yani pürüzsüzleştirme işlemini kolaylaştırır. Akıcı ve yerleşme özelliği olan bu beton, zamanla bağlantılı olarak, kıvamlaşma özelliği korur ve işlenme süresini uzatır.
Bu beton türünün ne kadar avantajlı özellikleri olsa da, bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bu dezavantajlardan en önemlisi maliyeti çok yüksektir, yani bu beton diğer türlere göre daha pahalıdır. Betonun bir alana yerleşebilmesi için kullanılan kalıplara, çok dikkat edilmelidir. Burada olaşabilecek bir aksilik durumunda, ölümcül kazalar gerçekleşebilir. Bu betonun en zor yönüyse daha fazla bakım gerekmektedir, sulanması ve diğer işlemleri klasik betona göre daha zahmetlidir.
Yukarıda tüm anlatılanların bir özetini çıkarmak gerekirse; inşaat alanında pek çok kolaylık sağlayan bu beton türü kullanılması tavsiye edilir. Her ne kadar maliyetli olsa ve bazı dezavantajları bulunsa da diğer klasik türlere göre daha sağlıklı bir inşaat süreci geçirmenizi sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu kalıplama işlemi sırasında çok dikkat edilmesi gereklidir. İnşaat faaliyetleri yapılırken insan sağlığının her şeyden önemli olduğunu unutmamak gerekir ve işlemlerinizi buna bağlı kalarak yapmanız çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir