Efe Büyükkaya Yapı & İnşaat Sakarya Kocaali'de Satılık Villalar Daireler Sakarya Kocaali'deki İnşaat Şirketleri Betonarme İnşaatta Donatı Kontrolü – Efe Büyükkaya İnşaat

Betonarme İnşaatta Donatı Kontrolü

İnşaat sektöründe önemli bir konu olan betonarmede donatı kontrolünü anlatmadan önce betonarmenin tanımını yapmak gerekir. Betonarme; çelik ile güçlendirilmiş betonu ifade etmektedir. Çok sağlam bir malzeme olduğu için inşaatlarda sıkça tercih edilmektedir. Betonarmede; beton kuru ve gevrek bir yapıdadır. Çelik ise çok sert bir yapıdadır. Bu iki madde birleştirilerek ortaya güçlü, sağlam ve kompozit bir yapı maddesi ortaya çıkarılmaktadır. Peki betonarmenin elemanları nelerdir? Betonarme; kiriş, döşeme, kolon gibi elemanlardan oluşmaktadır. Betonarmede donatı kontrolü de bu elemanları kapsamaktadır.
Betonarmede Donatı Kontrolünün Önemi
Betonarme inşaatta donatı kontrolü çok önemlidir. Çünkü yeteri kadar bilgisi olmayan bir kişinin denetleyeceği bir yapı ya da gerektiği önemde incelemede bulunulmamış bir yapı da mutlaka sorunlar çıkacaktır. Bu sorunlar çürük binaya, o binanın yıkılmasına dahi sebep olabilir. Bu nedenle betonarmelerin çok dikkatli ve titiz bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Bu kontrolü alanında tecrübesiz ya da bilgisi olmayan bir kişinin yapmaması gerekir. Günümüzde yeni mezunların işe sıkça alınmaları neticesinde kontrolü bu kişiler yapmaktadır. Fakat bir sorun vardır ki o da bu kişilerin tecrübesiz olmasıdır. Bu kişilerin işe alınma sebepleri ise yeni mezun oldukları için düşük ücrette çalışmayı kabul etmektedirler. Oysaki yeni mezunlar işe alınmasın demiyoruz. Alınsınlar. Fakat bu kişilerin yanına tecrübeli kişilerinde bulunması gerekir. Bu sayede hem betonarmelerin kontrolü düzgün bir şekilde yapılmış olacak hem de yeni nesil bilgili bir şekilde yetişmiş olacaktır.
İnşaat sektöründe betonarmenin önemini vurguladıktan sonra incelemeyi nerelerde yapmamız gerektiği konusuna gelelim. İlk olarak kontrol yapacak kişi betonarme elemanları dediğimiz yerleri detaylı bir şekilde incelemelidir. Gerekli notları almalıdır. Kirişlerin ve kolonların birleşim yerlerine iyi bakmalıdır. Herhangi bir çürük ya da dengeyi bozacak bir etken var mı tespit etmelidir. Daha sonra bu donatıların sayılarının ve ebatlarının projeye uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Eksik ya da fazla bir donatı var mıdır? Tespit edilmelidir. Ayrıca kiriş ve kolonlardaki etriye dediğimiz yerlerde detaylı bir araştırma ile incelenmelidir. Ve son olarak paspayların kullanılıp kullanılmadığı da incelenerek donatı kontrolü tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir